6 Aralık 2023 Çarşamba

Suruç'ta katledilenlerin yoldaşlarının davası ertelendi

Suruç katliamı ana davasında katliamın tüm sorumluluğunun Ankara katliamından tutuklu tek sanık Yakup Şahin'e yıkılarak diğer faillerin özellikle devlet görevlilerinin aklanmasına ve Şahin'e ödül gibi ceza verilmesine tepki gösteren Suruç yaralıları, tanıkları, aileleri ve avukat Sezin Uçar hakkında "hakaret" iddiasıyla açılan davanın 2. duruşması görüldü. Dava ertelendi.

Suruç katliamı davasının 20 Ekim 2021 tarihinde görülen karar duruşmasında mahkemeye tepki gösteren 9 kişi hakkında açılan davanın 2. duruşması görüldü.

IŞİD'in yakıp yıktığı Kobanê'yi yeniden inşa etmek, Gezi'nin çocuklarını devrim topraklarında Kürt halkıyla buluşturmak için SGDF öncülüğünde yola çıkan çok sayıda kişiye Urfa'nın Suruç ilçesindeki Amara Kültür Merkezinde açıklama yapmış, açıklamaya IŞİD'in düzenlediği canlı bomba saldırısında 33 düş yolcusu katledilmişti. Katliamın ardından Urfa 5. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada Ankara katliamı davasından tutuklu yargılanan tek sanık Yakup Şahin fail olarak gösterildi, avukatların diğer faillerin yakalanması ve yargılanması yönündeki talepleri reddedildi, Şahin de aldığı cezayla "ödüllendirildi".

MAHKEME KARARINA TEPKİ GÖSTERENLER HAKKINDA 'HAKARET' İDDİASI
Mahkemenin kararına tepki gösterin Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Başkanı Şahin Tümüklü, Suruç'ta yaralanan Çağla Seven, Koray Türkay, Suruç'ta katledilenlerin aileleri Feti Aydın, Sultan Yıldız, Mehmet Özkan, Özgen Sadet, Yusuf Yurtgül, Yasemin Boyraz'ın yanı sıra avukat Sezin Uçar hakkında mahkeme suç duyurusunda bulunmuştu. Suç duyurusu ardından Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından söz konusu isimler hakkında "tehdit ve hakaret etmek" iddiasıyla soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında aileler ve Suruç yaralıları bulundukları kentin polis karakollarına çağrıldı. Devamında Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame Urfa 5'inci Asliye Ceza Mahkemesi tarafından 28 Ekim 2022 tarihinde kabul edildi. İddianamede Şahin Tümüklü, Çağla Seven, Koray Türkay, Feti Aydın, Sultan Yıldız, Mehmet Özkan, Özgen Sadet, Yusuf Yurtgül ve Yasemin Boyraz'ın mahkeme heyetine "hakaret" ettikleri iddiası ile TCK 125 (üç aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır) ile cezalandırılmaları talep edildi.

Avukat Sezin Uçar'ın dosyası ise tefrik edilerek, dosya avukat suçları soruşturma bürosuna gönderildi.

TALİMATLA ALINAN İFADELER DOSYAYA KAYDEDİLDİ
Urfa 5'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, yargılanan Suruç Aileleri ile katliam tanıkları katılmazken, Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Urfa Şubesi üyeleri avukat Ayşe Şehriban Demirel, Dicle Aksu ve Serdar Tüm hazır bulundu. Duruşma yargılanan kişilerin ifadelerinin daha önce farklı tarihlerde talimat ile alınmasından kaynaklı dosyaya kaydedilmesi ile başladı.

AV. DEMİREL: DOSYA DETAYLI İNCELENMELİ, SAVUNMAMIZ TAMAMLANMALI
Avukatlardan Ayşe Şehriban Demirel, eldeki suça konu dosyanın, heyet halinde görev yapan mahkemeye hakaret suçlaması ile açılan bir dosya olduğunu belirterek, "Dolayısıyla hakaret edildiği iddia edilen duruşmanın SEGBİS kayıtlarının dosyaya getirilerek çözümünün yaptırılması talebimiz vardır. Dosyanın detaylı incelenmesi ve tüm yargılananların savunmaları tamamlandıktan sonra esasa ilişkin beyan ve savunmalarımızı yapmak isteriz, tarafımıza süre verilsin" dedi.

TÜMÜKLÜ SEGBİS İLE KATILACAK
Ardından dosya savcısı, dosyada bulunan eksiklerin giderilmesini talep etti. Taleplerin ardından kararı açıklayan mahkeme, Marmara Kapalı Hapishanesinde tutsak Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü'nün bir sonraki duruşmada SEGBİS ile duruşmaya katılması için müzekkere yazılmasına, Urfa 5'inci Ağır Ceza Mahkemesinde katliama dair görülen 21'inci duruşmasına (20 Ekim 2021) katılanların savunma kayıtlarını CD şeklinde dosyaya gönderilmesine karar vererek bir sonraki duruşmanın tarihini 7 Şubat2024 olarak belirledi.